Grand Prix Architektů 2024 ocenila pardubické silo a koncertní sál v Císařských lázních

Letošní ročník Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu přinesla zasloužené ocenění dvěma výjimečným projektům podpořeným z IROP. Koncertní sál v Císařských lázních a přeměněné obilné silo Automatických mlýnů v Pardubicích skvěle ukazují, jak evropské fondy proměňují historické budovy v živá kulturní centra a posouvají je na vrchol prestižních architektonických soutěží.

Grand Prix Architektů 2024, největší českou architektonickou soutěž o nejlepší realizaci, každoročně vyhlašuje Obec architektů již od roku 1993. Tato soutěž, jejímž symbolem jsou ikonické barevné kostky, oceňuje nejvýjimečnější stavby a návrhy v české architektuře uplynulého roku a je měřítkem kvality a inovace na domácí architektonické scéně. Projekty vybírá pětičlenná porota složená z uznávaných odborníků, kteří hodnotí nejen estetiku a funkčnost, ale také přínos pro společnost a respekt k místní historii.

Naše projekty se objevily jako vítězné ve dvou z deseti kategorií – Interiér a Rekonstrukce.

Koncertní sál v Císařských lázních interiérem roku

Proměna atria Císařských lázní v Karlových Varech v multifunkční koncertní sál přinesla spojení moderního designu s původní historickou architekturou. Tento jedinečný prostor, za kterým stojí architekti Petr Hájek, Martin Stoss a Nikoleta Slováková, získal ocenění v kategorii Interiér a odnesl si ikonickou malou žlutou kostku.

Dnes je atrium kulturním a společenským centrem, které nabízí své prostory pro konání koncertů, videoprojekcí, divadelních představení, přednášek či plesů. Teleskopická tribuna lze libovolně nastavovat dle potřeby, jeviště s hledištěm se tak může přizpůsobit právě konaným akcím. Impozantní prostory by ovšem nevznikly bez podpory z evropských fondů – ty na revitalizaci přispěly 61 miliony korun.

Koncertní sál v Císařských lázních

Koncertní sál v Císařských lázních

Koncertní sál v Císařských lázních

Koncertní sál v Císařských lázních, zdroj: Císařské lázně

Nejpovedenější rekonstrukce: Oživené pardubické silo

Revitalizace obilného sila v pardubických Automatických mlýnech přeměnila původní průmyslový objekt v kreativní a společenský prostor. Spolu se zbylými částmi areálu – Gočárovou galerií, vzdělávacím centrem Sféra, Galerií Gampa a městským informačním centrem dnes tvoří živé kulturní centrum nejen města, ale i celého regionu.

Architekti Martin Prokš a Marek Přikryl za projekt získali malou zelenou kostku v kategorii Rekonstrukce, čímž se jejich dílo zařadilo mezi projekty, které ctí historii a zároveň vnáší do prostor moderní funkčnost a nové využití. Ocenění také podtrhuje spolupráci mezi Nadací Automatické mlýny manželů Smetanových, Statutárním městem Pardubice a Pardubickým krajem, díky níž tato inspirativní čtvrť mohla vzniknout. IROP podpořil tuto část areálu téměř 70 miliony a dalších přes 350 milionů šlo na jeho zbylé části.

Konverze obilného sila Automatických mlýnů

Konverze obilného sila Automatických mlýnů

Konverze obilného sila Automatických mlýnů

Konverze obilného sila Automatických mlýnů

Projekty IROP v soutěžích bodují

Úspěch těchto projektů na Grand Prix Architektů, ale i v dalších významných soutěžích, dokazuje, že evropské peníze přinášejí trvalé kulturní hodnoty a rozvíjí místní komunity. Oba projekty jsou příkladem, jak lze využít evropské dotace nejen k záchraně významných historických objektů, ale i k tvorbě nových inspirativních prostorů pro kulturní a společenské dění.

Velká gratulace patří všem tvůrcům těchto výjimečných staveb. Děkujeme za spolupráci a těšíme se na další inspirativní projekty.