Dubnová konference Regiony 4.0 se věnovala mimo jiné rozvoji architektury a konceptu smart cities v České republice. Kam by se měla města v následujících letech posouvat?
Jedním z bloků na poslední konferenci Regiony 4.0, kterou uspořádalo Centrum pro regionální rozvoj, byla oblast architektury, urbanismu, ale také moderních řešení v sektoru mobility a dopravní infrastruktury. Kvalitní veřejná architektura se totiž může stát motorem společenského i ekonomického rozvoje regionálních měst i bez megalomanských projektů.
Podpora inovací s potenciálem
Ředitel CRR Petr Štěpánek v rámci debaty o rozvoji měst a obcí připomenul, že v praxi koncept chytrých měst (Smart Cities) často pokulhává za ideálními akademickými projekty. Naráží totiž na řadu protichůdných zájmů a je těžko realizovatelný v čisté podobě, jež propojuje rozvoj municipalit s moderní infrastrukturou, mobilitou a udržitelným financováním. Případné dotace z evropských fondů mají směřovat zejména do inovačních projektů, které mají vysoký potenciál vytvářet multiplikační efekty v ekonomice daného regionu.
Mít dostatek odborníků
Architektka a rektorka soukromé školy ARCHIP Regina Loukotková připomenula nutnost úpravy studijních programů stavebních a architektonických oborů na vysokých školách, aby Česká republika měla v následujících letech dostatek odborníků, kteří dokážou inovativní projekty přenést z online prezentací do skutečného života.
Urbanista a architekt Lukáš Vacek varoval před rostoucími legislativními a regulatorními požadavky ve veřejné správě, jež brání inovativním řešením. Společnost by se měla zaměřit zejména na dopady nových řešení, nikoliv na audity jednotlivých a často minoritních kroků. Děkan Fakulty dopravní ČVUT Ondřej Přibyl nicméně připustil, že se povědomí veřejnosti mění a začíná chápat, že je nutné zlepšovat veřejný prostor a zavádět v něm nové technologie.
Nejen opravy fasád a chodníků
Pro rozvoj malých obcí bude potřeba nezůstat jen u renovací fasád a oprav chodníků, ale implementovat složitější projekty, na které ale bude potřeba více financí, než mají starostové menších obcí ve svých rozpočtech, varoval Petr Štěpánek. Dodal, že v dalších letech bude nutné k rozvoji menších obcí a měst vytvořit nové struktury ve státní správě.
Regina Loukotková zdůraznila, že praxe v dalších unijních zemích – zejména těch na západ od českých hranic – je už podstatně dál v tom, co všechno se dá z evropských prostředků ve veřejném prostoru uskutečnit.
„Můžeme totiž realizovat pouze to, co si dokážeme představit,“ vysvětlila s poukazem na to, že české politické reprezentaci i státní správě chybí v řadě případů odvaha prosazovat moderní a odvážná řešení. Pomoci by měl tlak veřejnosti, která se bude aktivně zajímat o rozvoj svých obcí a měst. V některých případech ale dochází k pravému opaku a místní obyvatelé rozvoj svého okolí naopak blokují, zaznělo během diskuze o budoucnosti regionů.