Přihlašte se k odběru online nebo tištěného vydání našeho časopisu!

Oživujeme dědictví našich předků. S podporou fondů.

Kulturní památky v Česku přitahují miliony turistů a jsou přínosem pro ekonomiku. Díky evropským fondům se daří zachraňovat chátrající památky, otevírat veřejnosti dosud nepřístupná místa a lákat návštěvníky do regionů.

Již římský básník Publius Ovidius Naso před dvěma tisíci let prohlásil: Na čin se zapomene, ale památka zůstává. Nejenže ukazují bohatost kulturního dědictví každé země, ale jsou také turistickým lákadlem a přínosem pro státní kasu. Ostatně i preambule Ústavy ČR deklaruje odhodlanost společně střežit a rozvíjet přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství. 

Správa kulturních i přírodních památek však vyžaduje nemalé finanční prostředky. Péče o jejich ochranu, údržbu a rozvoj z podstaty věci vyžaduje každoročně stovky milionů korun. Část peněz je vyhrazena ze státního rozpočtu, další díl plyne z rozpočtů krajů i samotných obcí. Ale velmi významným zdrojem jsou fondy Evropské unie (EU).  

Pokud mají památky „přežít“, musejí se přizpůsobit moderní době.

„Jen z IROP jde o více než 10 miliard korun a téměř 250 unikátních projektů. Podařilo se zrekonstruovat hrady, zámky, kostely, ale také muzea či technické památky. Namátkou můžu zmínit hrad Kost, synagogu v Žatci, Kolonádu v Luhačovicích, Klášter Plasy či obnovu Kostela sv. Jakuba v Brně,“ říká Jakub Řezníček, ředitel územního odboru IROP pro Královéhradecký kraj a šéf královehradecké pobočky Centra pro regionální rozvoj (CRR).

V aktuálním programovém období například vyhlásil IROP 62. výzvu zaměřenou na městské aglomerace ITI, jejímž cílem je revitalizace nemovitých kulturních památek, národních kulturních památek a památek UNESCO. A to včetně parků u těchto památek a movitých národních kulturních památek v území metropolitních oblastí a aglomerací.

Výzva je určena na podporu projektů spadajících jak do kategorie méně rozvinutých regionů, tak do přechodových regionů. Pro žadatele z méně rozvinutých regionů je připraveno přes 1,2 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a pro žadatele z přechodových regionů je pak určeno 699,2 milionu korun rovněž z EFRR. Právě z tohoto fondu plyne většina financí na projekty a opravy.  

„Evropské fondy často pokrývají až 85 % nákladů, což umožňuje náročné rekonstrukce, které by jinak nebyly možné. Podpora zachovává kulturní dědictví a přispívá k rozvoji turismu a místní ekonomiky,“ dodává Blanka Hronovská, členka pracovního týmu IROP pro kulturu za CRR. 

Během minulého programového období 2014–2021 evropské peníze podpořily například obnovu hradu Karlštejn, hradu Kunětická hora, revitalizaci zámku Telč, arcibiskupského zámku Kroměříž a mnoho dalších projektů.  

V současném programovém období 2021–2027 byla dotažena rekonstrukce kláštera Želiv, díky které mohou návštěvníci obdivovat nově obnovené dosud nepřístupné prostory. Částka více než 47 milionů korun pomohla v klášteře obnovit historicky cenné objekty, vybudovat zcela nové sociální zázemí pro návštěvníky společně s unikátní galerií obrazů opatů. 

„Želivský klášter je jednou z nejkrásnějších církevních památek nejen v kraji Vysočina, ale v celé zemi. Jsem si jistá, že se díky revitalizaci a nově zpřístupněným prostorám stane vyhledávaným cílem turistů, kteří do našeho kraje zavítají,“ podotkla při slavnostním otevření prostor roli podpory IROP ředitelka územního odboru IROP pro Kraj Vysočina Renáta Marková.

Přístup EU se mění

Celá řada památek je přitom ve špatném stavu, přičemž jen menší procento z nich má své využití. Ale právě díky evropským financím a projektům se jim daří vdechovat nový život. Podle Jakuba Řezníčka je také patrné, že se postupně mění přístup EU k podpoře kulturního dědictví: „V prvopočátku šlo o prostou stavební záchranu objektu, postupně se k tomu přidávaly další atributy, jako třeba rozšíření prohlídkových okruhů, aby daná investice lidem přinesla něco dalšího. No a v poslední době jsou to moderní technologie, ať už ve formě vizuálně poutavého využití v rámci expozic, nebo jako digitalizace památky a umožnění její virtuální prohlídky.“

Pokud mají památky “přežít”, musí se přizpůsobit moderní době a nabídnout své atraktivity pro široké spektrum potencionálních návštěvníků. Mnoho památek se navíc stává čím dál více živými centry kulturního života.

„Památky se daří citlivě rekonstruovat, ale současně dostávají nový život v širším využití. Zároveň díky nejmodernějším technologiím upoutají mladší návštěvníky. Věřím, že doba, kdy lidé dávali o víkendu přednost návštěvě obchodního centra před aktivním trávením volného času, například návštěvou kulturní památky, je na ústupu,“ uzavírá Hronovská. 

Podpora z EU

Na 250 projektů 

bylo podpořeno v rámci IROP za více než 10 mld. Kč 

Z toho  

IROP 1 (individuální výzvy +ITI) 

Podpořil 140 projektů za 7,5 mld. Kč 

IROP 2 (individuální výzvy +ITI) 

Podpořil více než 100 projektů za necelé 3 mld. Kč. 

224 mil. Kč

Nejvyšší částka z evropských fondů na projekt obnovy Zámku Litomyšl – Božského zámku. Revitlizace zahrnovala mj. rekonstrukci střešních konstrukcí a plášťů, renovaci vybraných vnitřních prostor a sgrafitovou výzdobu komínů. Nově zpřístupněné interiéry přibližují život hraběcí rodiny Valdštejnů a jejich hostů. 

400 dalších projektů

za více než 1 mld. Kč je podáváno v rámci projektů IROP – CLLD (Komunitně vedené místní zdroje podporující MAS) 

z toho 

224 projektů 

podáno aktuálně v 70. výzvě (společná pro regionální památky a muzea) za 433 mil. Kč, naplněnost výzvy zatím 50 %. 

Typy podporovaných památek 

  • Klasické realizace obnov hradů, zámků a kostelů (Zámek Litomyšl, Hrad Kost, klášter Plasy či Císařské Lázně v Karlových Varech).  
  • Technické památky (pevnost Dobrošov, Důl Jana Švermy, těžní jáma Julie v Žacléři)  
  • Movité národní kulturní památky (Renovace vlaku Slovenská strela) 
  • Realizace zámeckých zahrad a parků (Zámek Kroměříž, Lednicko-valtický areál nebo Průhonický park) 

Vybrané památky 

(údaje za rok 2024; zdroj: CzechTourism) 

Pražský hrad – 2,6 mil. (o 17 % více než 2023) 

zámek Lednice – 300 tis. 

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm – 284 tis. 

Prozkoumejte projekty IROP

Stovky projektů zlepšujících život v regionech po celé ČR

Regiony nás baví
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.