Přihlašte se k odběru online nebo tištěného vydání našeho časopisu!

Nové prohlídkové okruhy a proměna okolí hradu Šternberk

Hrad ve stejnojmenném městě Olomouckého kraje až donedávna figuroval na seznamu ohrožených nemovitých památek. Díky evropským fondům ale prošel největší rekonstrukcí od přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Původně šlo o obranné středověké sídlo ‒ dosud se na Šternberku dochovala válcovitá věž a zbytky opevnění hlavního paláce. Hrad v polovině 13. století založil pravděpodobně Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Na konci čtrnáctého století byl několikrát přestavován a rozšířen. Vlivný biskup Albert II. ze Šternberka, který hrad využíval jako svoji rezidenci, nechal vyzdobit kapli ve stylu panujícím tehdy na dvoře císaře Karla IV. Renesanční přestavba proběhla v šestnáctém století díky rodu Berků z Dubé a Lipé. Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století sídlo koupil kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. Hrad ale dlouhou dobu nikdo nevyužíval, a tak chátral až do roku 1886, kdy prošel generální rekonstrukcí v duchu romantického historismu podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera.

Nejnovější rekonstrukce rozšířila nabídku prohlídkových tras

Rekonstrukce za téměř padesát milionů korun začala v roce 2019, znovu se hrad otevřel návštěvníkům 5. března o tři roky později.
Celkové obnovy se dočkal strážní domek, který přímo navazuje na městskou památkovou zónu a je tím prvním, co vidí návštěvník hradu. Vzniklo zde informační centrum s prodejnou suvenýrů, ale i prostor pro odpočinek, prezentace a expozice.
„Nová výstava Páni na Šternberku mapuje historii šlechtických rodů,“ říká kastelánka Helena Gottwaldová. Nepředstavuje jenom rod Šternberků, kteří hrad založili, ale dotýká se i dalších aristokratických rodin, které utvářely jeho dějiny, tedy Kravařů, Albrechta Kostky z Postupic či Minsterberků. Lichtenštejnům, kteří byli posledními šlechtickými vlastníky hradu, se věnuje jiný prohlídkový okruh.

Ledárna je technický unikát, který uvidíte málokde

Rekonstrukcí prošly i další památky, například šatlava, dvůr lesovny a opěrné stěny u lesovny nebo skleník. Obnovy se dočkala i jedinečná stavba ledovny, která je technicky významnou památkou a přitom byla v minulosti velmi opomíjená. Návštěvníci se tady dozví, jak se těžil led, ledovna má svoje místo i v edukačních programech určených pro studenty. Oprava a zpřístupnění ledovny byly mimořádně významné kroky, protože se na to u většiny jiných památek nemyslí.
Kromě prohlídkových okruhů, které představují šlechtické reprezentační prostory, život na šlechtickém sídle nebo celkový hrad, je tady i několik specializovaných tras.
Technické zázemí hradu, v rámci kterého je k vidění osobní výtah z doby secese, přibližuje okruh Od kuchyně po půdu. Samostatná prohlídka je vyhrazená aktivitám Lichtenštejnů na území střední Moravy a již zmiňovaná šestá trasa seznamuje návštěvníky se všemi šlechtickými rody, které se zapsaly do dějin hradu.
Hradní lesopark dostal částečně zpátky podobu, jakou mu v letech 1907‒1909 vtiskl vídeňský architekt Albert Esche. Park je volně přístupný veřejnosti a nabízí i zázemí pro rodiny s dětmi. Zázemí poskytuje pergola postavená na místě původního skleníku, ze které je hezký výhled na město.
Přestavba Šternberka byla oceněna titulem v krajském kole soutěže Památka roku 2021.

Kulturní
Olomoucký kraj
Příjemce dotace:
Národní památkový ústav

Výše dotace:

49000000 Kč

492

zrekonstruovaných památek

Mámo, ta unie nám bere naši kulturu. Naštěstí máme ty naše hrady, zámky a jiné památky. Ty nedostanou!

Tak pardon, už je dostali. Vyrazte si podívat na hrady, zámky,
do chrámů i kostelů, zahrad, památkově chráněných domů
a prakticky kdekoliv po vlastech českých.

Hledejte cedulku s nenápadným nápisem, že daná památka vypadá tak dobře díky EU fondům. 
Ano, je to pravda.

Další projekty v dané oblasti

Regiony nás baví
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.