Přihlašte se k odběru online nebo tištěného vydání našeho časopisu!

Zdravotnická záchranná služba ZK – Vzdělávací a výcvikové středisko Zlín

Ve všech oborech platí, že neustálé rozšiřování a prohlubování znalostí je základem dlouhodobého úspěchu. V tom zdravotnickém však důležitost tréninku a vzdělávání cítíme my všichni, a to zejména v krizových situacích. Zlínský kraj si na důkladné průpravě týmu zakládá. Až do podzimu roku 2019 však pro to neměl vyhovující podmínky. Nyní se ale může těšit z prostoru dvojnásobné kapacity s moderním vybavením, které pomáhá přiblížit se reálným podmínkám.

Téměř 600 000 obyvatel spoléhá na záchranné složky Zlínského kraje. Pro přípravu kvalifikovaných zdravotníků však chyběly dostatečné prostory, a tak bylo nutné výuku rozmělňovat do menších skupin a hledat kompromisy. Stav, kdy chybějící zázemí suplovaly garáže, či dokonce venkovní nádvoří, kde probíhá výjezd sanitních vozidel, byl dlouhodobě neudržitelný. Chyběly také adekvátní trenažéry a simulátory. Dřívější místnost o 60 m2 dokázala pojmout maximálně 40 frekventantů a zároveň byla odkladištěm tréninkových pomůcek.

Nový projekt markantně rozšířil jak možnosti, tak i rozlohu zázemí pro vzdělávání zdravotníků. Plánování započalo v červnu 2016 a samotná stavba byla zahájena v červenci roku 2018. Třebaže bylo nezbytné vyrovnávat se s logistickými problémy, úspěšně byla dokončena na podzim roku 2019. Během této doby byla významnou oporou Fakultní nemocnice Brno, která kompenzovala nevyhnutelné omezení provozu. Po instalaci simulátorů a dalšího vybavení bylo vše připraveno k slavnostnímu otevření v říjnu roku 2019.

A co nového může záchranářům nové středisko nabídnout?  Lze zde nacvičovat zásahy za různorodých podmínek včetně úplné tmy, umožňuje trénink v náročném terénu, a součástí haly je i lezecká stěna. Je tu i vybavená sanitka a možnost promítání scény na stěnu pro realističtější vykreslení situace. K dispozici jsou také 4 nové simulační postavy, mezi kterými je i rodička a dítě. Využít lze také tréninkový byt včetně sociálního zařízení. Výcvikem prochází také specializované týmy, které se zaměřují na biohazard, či letečtí záchranáři.

Díky dotaci z IROP se podařilo 85 % nákladů na rozšíření budovy výcvikového centra pokrýt z financování EU. Dalších 5 % doplnil státní rozpočet a 10 % dodal Zlínský kraj. Hlavním přínosem je nejen kvalitnější příprava zdravotníků celého kraje, ale v důsledku také větší pocit bezpečí pro obyvatele. A dramatické události posledních měsíců jen potvrzují, že vynaložené úsilí se v zátěžových situacích mnohonásobně vrací.

 

Moderní
Zlínský kraj
Příjemce dotace:
Zlínský kraj

Výše dotace:

18593294 Kč

492

zrekonstruovaných památek

Mámo, ta unie nám bere naši kulturu. Naštěstí máme ty naše hrady, zámky a jiné památky. Ty nedostanou!

Tak pardon, už je dostali. Vyrazte si podívat na hrady, zámky,
do chrámů i kostelů, zahrad, památkově chráněných domů
a prakticky kdekoliv po vlastech českých.

Hledejte cedulku s nenápadným nápisem, že daná památka vypadá tak dobře díky EU fondům. 
Ano, je to pravda.

Další projekty v dané oblasti

Regiony nás baví
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.