Obnovené Sluneční lázně do Luhačovic znovu lákají návštěvníky

Obyvatelé i návštěvníci největšího lázeňského města na Moravě se dočkali. Po rozsáhlé rekonstrukci se slavnostně otevřely Sluneční lázněmistrovské dílo slovenského architekta Dušana Jurkoviče z počátku 20. století.

O víkendu 25. a 26. května se konalo slavnostní zahájení Sluneční sezóny, kterým se areál oficiálně otevřel veřejnosti. Na návštěvníky čekal bohatý hudebně-zábavní program a možnost prohlédnout si obnovený Vodoléčebný ústav, Říční a sluneční lázně a další historické objekty. 

Jurkovič a Janáček v jedné expozici 

V budově Vodoléčebného ústavu se nachází expozice věnovaná dvěma mimořádným osobnostem spojeným s Luhačovicemi – architektovi Dušanu Jurkovičovi a hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi. 

„Dominantou hlavní prohlídkové trasy je hodnotně zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902,“ uvádí ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová a dodává: „Druhé podlaží je věnováno Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě s možností poslechu hudebních ukázek, včetně televizního záznamu Glagolské mše.

S obnovou luhačovického klenotu pomohly i evropské peníze 

Celkové náklady na rekonstrukci Slunečních lázní přesáhly 150 milionů korun. Z toho přes 70 milionů tvořila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). 

„Na revitalizaci památek ve Zlínském kraji už EU prostřednictvím IROP poskytla více než 700 milionů korun,“ řekla Lenka Kolářová, ředitelka zlínské pobočky Centra pro regionální rozvoj České republiky. Revitalizace Vodoléčebného ústavu je jedním ze 16 projektů, které se díky této podpoře podařilo realizovat, a stává se tak dalším atraktivním lákadlem našeho kraje.“

Obnovený areál Slunečních lázní se pro současné i budoucí návštěvníky bezpochyby stane jedním z pádných důvodů, proč si cestu do Luhačovic nenechat ujít.