Přihlašte se k odběru online nebo tištěného vydání našeho časopisu!

Podpora komunitního života v novém centru IGI Vratislavice

V minulosti tady byl sirotčinec, římskokatolická fara, školka, učiliště pro zahradníky a švadleny. Dneska se v polyfunkčním komunitním centru scházejí všechny generace.

Spolkové centrum IGI Vratislavice vzniklo v roce 2021. Město odkoupilo od církve nevyužívanou historickou budovu a vrátilo jí původní vzhled. Těsně vedle vyrostla moderní přístavba, jejímž autorem je architekt Jiří Janďourek. Oba domy propojuje viditelný prosklený můstek a v podzemí dvoupodlažní suterénní prostory.

„Centrum nese název po významném rodákovi. Ignaz Ginzkey byl místní továrník, který vyráběl koberce a deky a zasloužil se o významný rozkvět Vratislavic,“ vysvětluje Eva Říhová, vedoucí IGI Vratislavice. Ignaz byl jedním z největších fabrikantů v tehdejších Čechách, mimo jiného také spoluzakladatel zdejšího slavného pivovaru.

IGI slouží dětem, rodičům i seniorům

Už ve své době se podílel na občanském životě ‒ i proto je sympatické, že se nyní pod „jeho“ střechou scházejí místní lidé. K dispozici tady mají kromě kluboven a zasedacích místností i kinosál a knihovnu. Z čítárny je krásný výhled do zámeckého parku.
„Pořádáme autorská čtení, prostory nového kina využívají jak děti z mateřských a základních škol, tak studenti ostatních škol, odpoledne senioři a večer jsou tu představení pro dospělé,“ říká knihovnice Veronika Minaříková.
Funguje tady například rodinné centrum s dopoledním klubem pro rodiče a jejich děti, sociální a právní poradna, celá řada tvořivých kroužků, v létě tady pořádají příměstské tábory.

Jednou z aktivit je akademie třetího věku, která nabízí seniorům nejrůznější kurzy, například jak pracovat se smartphonem nebo jak kreativně ztvárnit životní zážitky ‒ kromě malování a modelování se tu učí i využívat umělou inteligenci. „Učí nás, jak si toho co nejvíce zapamatovat a jak máme paměť trénovat,“ vyzdvihuje paní Marie.

Centrum oceňují místní i architekti

Nové spolkové centrum s knihovnou vyřešilo dlouhodobý nedostatek vhodných prostor pro pořádání akcí místních spolků a organizací a poskytování sociálních služeb lidem, kterým by jinak hrozilo sociální vyloučení.
Rekonstrukce staré fary a moderní přístavba dělají radost nejenom Vratislavickým, ale zaujaly i odbornou veřejnost ‒ projekt se stal Stavbou roku Libereckého kraje 2022 v Soutěži Karla Hubáčka a ve stejném roce se dostal i mezi čestné finalisty České ceny za architekturu.

Aktivní
Liberecký kraj
Příjemce dotace:
Městský obvod Liberec – Vratislavice nad Nisou

Výše dotace:

58703494 Kč

492

zrekonstruovaných památek

Mámo, ta unie nám bere naši kulturu. Naštěstí máme ty naše hrady, zámky a jiné památky. Ty nedostanou!

Tak pardon, už je dostali. Vyrazte si podívat na hrady, zámky,
do chrámů i kostelů, zahrad, památkově chráněných domů
a prakticky kdekoliv po vlastech českých.

Hledejte cedulku s nenápadným nápisem, že daná památka vypadá tak dobře díky EU fondům. 
Ano, je to pravda.

Další projekty v dané oblasti

Regiony nás baví
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.