Přihlašte se k odběru online nebo tištěného vydání našeho časopisu!

Sociální podnik Cafe-art OKO s.r.o.

sociální podnik Cafe-art OKO

Jeho příběh je ale jen jedním z mnoha příkladů, jak Cafe-art OKO na Smetanově náměstí pomáhá. Práci zde nacházejí lidé, kterým by jinak hrozilo sociální vyloučení. 

Kavárna uspořádala vernisáž a následnou prázdninovou výstavu ve spolupráci s neziskovou organizací Show Your Help. Cílem byla pomoc dvanáctiletému Kubíčkovi, který od narození trpí autismem a těžkou mentální retardací. 

Naděje na chlapcovu léčbu je v aplikaci kmenových buněk. Léčba je ale velice nákladná a dvanáctiletý Kubíček kvůli ní musel dojíždět až na Ukrajinu, kde léčbu ukončil v červnu 2021. Každá aplikace vyšla na zhruba čtvrt milionu korun a nebyla hrazena pojišťovnou.

Vznikli, aby pomáhali

Pomoc pro Kubíčka přišla v době pandemie covidu-19. „Jednalo se o výstavu nadšené talentované amatérské malířky, ale hlavně maminky Jakuba Kunáška. Jednotlivé obrazy bylo možné zamluvit a po skončení výstavy zakoupit, přičemž veškeré peníze poputují pod záštitou spolupracující neziskovky právě do sbírky pro Kubíčka,“ popisuje Martin Sedlák, který je jedním ze společníků Cafe-art OKO.

Během jediného večera se prodalo devět obrazů z šestnácti. „Kuba má už dvě procedury za sebou a dělá díky nim obrovské pokroky. Začal mluvit, zlepšila se mu motorika, odpadly záchvaty a daří se mu lépe prakticky ve všech ohledech,“ vysvětluje Sedlák. 

Už při založení v roce 2017 vznikla kavárna jako sociální podnik. Kromě podobných akcí pomáhá i jinak. „V podniku našli pracovní uplatnění čtyři lidé se zdravotním omezením,“ říká Martin Sedlák.

Sociální podnik podpořily evropské peníze

Ke zlepšení fungování podniku pomohla částka 1,7 milionu korun z fondů Evropské unie, které byly poskytnuty prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Díky tomu kavárna dostala například moderní barovou techniku, nový kávovar a chladicí vitrínu na zákusky nebo nové ozvučení a promítací techniku. 

Podnik podporuje regionální výrobce. „Populární jsou například domácí limonády,“ popisuje Sedlák. Průměrná útrata zákazníků se pohybuje v řádu několika stokorun. V Havlíčkově Brodě se jedná o ojedinělý podnik, který kombinuje café bar s galerijní činností.

Výstavy pořádané v Cafe-art OKO se ale nezaměřují pouze na obrazy či fotografie. „Prostor dostala i díla crowdfundingového nakladatelství CrowdPress,“ uvádí Sedlák. „V prostorách kavárny probíhají ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou i inspirativní setkání s osobnostmi místního i celorepublikového veřejného života,“ říká Sedlák. 

Cafe-art OKO dalo prostor i žákům umělecké školy, Gymnázia Havlíčkův Brod. V rámci dobrovolnické akce Čistá řeka Sázava zde vystavovali svá tematicky zaměřená díla. Během výstavy Umění za sklem, která měla svou samostatnou expozici Ukaž své město, byly k vidění fotografie autorů z partnerského nizozemského města Brielle. 

Hosté kavárny navštěvují také sousední klub OKO, ve kterém probíhají kulturní akce a koncerty. 

Spolufinancováno z IROP prostřednictvím nositele MAS Královská stezka o.p.s.

Aktivní
Kraj Vysočina
Příjemce dotace:
cafe-art OKO s.r.o.

Výše dotace:

1696393 Kč

492

zrekonstruovaných památek

Mámo, ta unie nám bere naši kulturu. Naštěstí máme ty naše hrady, zámky a jiné památky. Ty nedostanou!

Tak pardon, už je dostali. Vyrazte si podívat na hrady, zámky,
do chrámů i kostelů, zahrad, památkově chráněných domů
a prakticky kdekoliv po vlastech českých.

Hledejte cedulku s nenápadným nápisem, že daná památka vypadá tak dobře díky EU fondům. 
Ano, je to pravda.

Další projekty v dané oblasti

Regiony nás baví
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.