Nová cyklostezka prodloužila Slezskou magistrálu

České regiony nabízejí nekonečné množství zajímavých míst a není lepší způsob, jak je poznat zblízka než na kole. Na východě Čech láká na cyklovýlet místní i turisty Slezská magistrála – 111kilometrová trasa, která je zavede z Jeseníku v Olomouckém kraji až do moravskoslezského Hlučína. Cestou se pokochají jedinečnými výhledy na české kopce, louky, lesy, potůčky a rybníky.

Své si však najdou také ti, kdo se nemohou nabažit naší národní kultury. Historických památek a muzeí přináší magistrála nespočet – například Vlastivědné muzeum Jesenicka, které zaujme poutavou expozicí o zdejších čarodějnických procesech v 17. století, či Muzeum Vincenze Priessnitze s expozicí o životě zakladatele moderní vodoléčby a historii lázeňství. Zmínit můžeme také židovskou synagogu a Lichtenštejnovu rozhlednu v Krnově či opavskou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie s nejvyšší věží ve Slezsku.

Z Kravař do Dolního Benešova a ještě dál

Jednou ze zastávek cyklotrasy je také město Kravaře, které se pyšní barokním zámkem s anglickým parkem a golfovým hřištěm, Chrámem sv. Bartoloměje a na hravější návštěvníky tady čeká zábava v aquaparku Buly Aréna. Zároveň v Kravařích vyrostla v roce 2019 úplně nová cyklostezka díky evropské dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Ta Slezskou magistrálu propojila s další významnou cyklotrasou s názvem Jantarová stezka, po níž lze dojet až do Ostravy. Přes tři kilometry dlouhá asfaltová cesta vede cyklisty a pěší z Kravař přes přilehlá pole a louky, místy se setkává s řekou Opavou klikatící se krajinou a končí v Dolním Benešově u navazující cyklostezky do Hlučína. Trasu ozvláštňují také místní jezera, ve kterých se mohou výletníci smočit během horkých letních dní. Sílu na cestu potom načerpají v několika turistických přístřešcích.

„Slezská magistrála je naší jasnou volbou, když chceme vyrazit s rodinou na kola. Cyklotrasa je opravdu rozmanitá, vždycky tak objevíme nová zajímavá místa. Teď je trasa díky nové cyklostezce ještě delší, a navíc mnohem bezpečnější a pohodlnější, což je pro nás důležité hlavně kvůli dětem,“ říká cyklista a výletník Jakub. „Také je skvělé, že na trase najdeme mnoho ubytovacích a stravovacích zařízení, infocenter a služeb, které nám, cyklistům, zpříjemní cestu,“ dodává.

Bezpečné cestování do práce, na nákup i na poštu

Nad novou cyklostezkou zajásali samozřejmě i lidé z Kravař, Benešova a okolí. Dříve museli jezdit do práce a za službami po frekventované silnici první třídy, kterou řidiči využívají při cestách z Opavy do Ostravy. Druhou možností bylo cestování po nezpevněných polních cestách, což bylo pro cyklisty velice náročné a za špatného počasí prakticky nemožné. Po nové cyklostezce se lidé dostanou bez obav tam, kam potřebují, a navíc si užijí krásu okolní přírody.