Centrum IGI ve Vratislavicích propojuje historii se současností

31. května 2023 Knihovna Vratislavice nad Nisou

Knihovna a spolkové centrum IGI ve Vratislavicích nad Nisou je architektonicky výjimečnou stavbou. Dokládají to i dvě ocenění, která v prvním roce své existence získala. Jednak byla vyhlášena Stavbou roku Libereckého kraje 2022 a jednak se v tom roce stala finalistou České ceny za architekturu.

Původní historická budova, postavená už v roce 1914, sloužila jako sirotčinec, mateřská škola, učiliště a římskokatolická fara. V posledních letech ji už ale nikdo nevyužíval.

Ve Vratislavicích navíc scházely dostatečné prostory pro pořádání přednášek, promítání a dalších akcí a zároveň prostory, kde by se místní mohli setkávat a společně trávit volný čas. Chybělo také místo, kde by lidé, kterým hrozí sociální vyloučení, mohli dostávat potřebnou pomoc.

Vratislavice se proto rozhodly, že budovu koupí, zrekonstruují a propojí ji s nově vybudovanou moderní přístavbou. Autory projektu byli liberečtí architekti Jiří Jaďourek a Ondřej Novák. Velkou pomocí při jeho realizaci přitom byla finanční podpora z Integrovaného regionálního operačního programu.

Dnes v této třípatrové přístavbě najdete knihovnu pro děti a dospělé. Unikátní je tady především prosklená stěna čítárny s výhledem do korun stromů zámeckého parku. S původní budovou spojuje moderní část prosklený můstek a dvoupodlažní suterén.

V podzemí se ukrývá kinosál a vstupní vestibul s lobby a šatnou. V nadzemních patrech se potom nacházejí prostory spolkového komunitního centra pro volný čas a zázemí pro sociální poradenství.

A co představují písmena IGI? Název centra odkazuje na Ignaze Ginzkeyeho, významného vratislavského rodáka. Ginzkey ve městě založil továrnu na koberce a deky a spoluzaložil i slavný vratislavský pivovar. Výrazně přispěl k rozvoji Vratislavic na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Slavného rodáka připomíná i skleněná plastika s jeho podobiznou umístěná u hlavního vchodu. Její autorkou je sochařka Paulina Skavová.

Knihovna a spolkové centrum IGI ve Vratislavicích je příkladem kvalitní architektury, která citlivě propojuje minulost se současností. Zároveň je ale místem, kde se odehrává řada komunitních aktivit, včetně akademie třetího věku nebo seniorského klubu.

Oblíbené je také rodinné centrum, které nabízí bohaté možnosti vyžití pro děti i jejich rodiče. V kinosále se pravidelně promítají komerční i artové snímky a konají se tady cestopisné přednášky.

Pokud budete mít cestu okolo Vratislavic, rozhodně se ve zdejším centru zastavte. Stojí to za to.

Aktivní
Informace o projektu Kraj realizace: Liberecký kraj Příjemce dotace: Městský obvod Liberec - Vratislavice nad Nisou Výše dotace: 58 703 495 Kč
Knihovna Vratislavice nad Nisou
zpět na výpis článků