Na hromadnou dopravu autem, nebo na kole? V Sázavě si mohou cestující vybrat

01. srpna 2020

Sázavský autobusový terminál v ulici Gen. Vedrala Sázavského je skutečným centrem dění. 

Lidé z města Sázavy a přilehlých obcí denně dojíždějí do hlavního města Prahy. Cestují především za prací, studiem, ale také za zábavou či za rodinou.

Město je tak důležitým dopravním uzlem, který je aktivně využíván například i těmi, kteří do Sázavy dojíždějí za sklářským průmyslem. 

Není bez zajímavosti, že autobusový terminál, který přímo navazuje na vlakovou dopravu, byl v 60. letech postaven právě pro potřeby zaměstnanců, kteří jezdili za prací do místních sklářských fabrik. Samotný sklářský průmysl zaměstnává okolo 1250 lidí, a není tedy divu, že hromadná doprava bývá ve špičce velmi vytížená. 

V minulých letech se do terminálu příliš neinvestovalo, což poznamenalo nejen jeho technický, ale i vizuální stav, a město se tak rozhodlo reagovat modernizací celého areálu včetně rozšíření parkovacích možností. 

Od roku 2018 se díky dotaci z IROP mohou lidé těšit z pohodlnějšího a přehlednějšího způsobu cestování. V areálu terminálu teď lze využít rychlého výstupu a nástupu na odbavovacím parkovišti K+R (z angl. Kiss and Ride – polib a jeď). U autobusového terminálu je k dispozici obnovené parkoviště P+R (z angl. Park and Ride – zaparkuj a jeď), které je nově navýšeno o 24 parkovacích míst a 3 parkovací automaty. 

V dnešní době širšího povědomí o odpovědnosti za životní prostředí čím dál více lidí využívá ekologických možností přepravy. Třeba právě pro ty, kteří nasedli místo auta na kolo, je tu parkoviště B+R (z angl. Bike and Ride). Pěkným ekologickým prvkem jsou kóje na kola, které jsou osvětleny pomocí energie ze solárních panelů. 

Samozřejmostí se stala nově vysázená zeleň, parkové lavičky a odpadkové koše na tříděný odpad. 

Cestující mají rádi přehled, i když třeba zmeškají spoj nebo musejí dlouho čekat. Město se tak rozhodlo nainstalovat v terminálu elektronické informační tabule. Ty slouží ke zpřehlednění hromadné dopravy a větší informovanosti o spojích. 

K bezpečnějšímu pohybu cestujících mezi autobusovou a vlakovou dopravou jistě přispívá i nové, dobře viditelné dopravní značení.

Ať už se jedná o výlet, či denní pendlování, město věří, že teď budou lidé cestovat přes Sázavu s větší radostí.

Dostupný
Informace o projektu Kraj realizace: Středočeský kraj Příjemce dotace: Město Sázava Výše dotace: 26 441 511 Kč
zpět na výpis článků