Sedmé nebe dává práci vyloučeným. Šijí tady čepičky pro děti

09. listopadu 2022

Mnoha sociálně vyloučeným lidem už pomohl sociální podnik Sedmé nebe v Oloví v okrese Sokolov. Dává jim práci. Ručně zde šijí čepičky, nákrčníky, tepláky a další oblečení pro děti. Podnik podal pomocnou ruku například panu Davidovi, jednatřicetiletému učiteli, který utrpěl velmi těžký úraz hlavy a komplikovanou zlomeninu ruky. Jeho příběh je ale jen jeden z mnoha případů pomoci.

Sedmé nebe spolupracuje s Úřadem práce v Sokolově v oblasti zaměstnávání sociálně vyloučených osob. „Od začátku naším podnikem prošli čtyři zaměstnanci z cílové skupiny,“ říká Petra Vaníková, která je provozovatelkou sociálního podniku.

Podnik si mohl pořídit nové vybavení díky 857 tisícům korun z fondů Evropské unie poskytnutým prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Nakoupil například nové šicí stroje na různé druhy šití či dodávku pro lepší doručování objednávek. Část zboží prodává v rámci různých jarmarků a v podnikové prodejně, největší podíl tržeb má přes svůj e-shop. Do budoucna plánují pořádat workshopy s tematickou tvorbou spojenou s aktuálním ročním obdobím nebo událostmi, jako jsou Vánoce či Den matek. 

David už zase studuje

Kvůli svému zranění byl učitel David celý měsíc v kómatu a dalších šest týdnů musel strávit v rehabilitačním klidu. Po propuštění z fakultní nemocnice absolvoval mnoho různých rehabilitací a psychologických vyšetření v několika nemocničních zařízeních. Ruku mu později museli znovu operovat v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. S invaliditou prvního stupně může vykonávat jen velmi lehké pracovní úkony. 

„Největším přínosem pro něho byla přítomnost v našem milém kolektivu a nenásilné pracovní tempo. Prací u nás se mu zlepšila motorika ruky a celkový psychický stav,“ vysvětluje Petra Vaníková. Nyní pan David studuje druhým rokem antropologii na vysoké škole. „Stále ale udržuje písemný i telefonický kontakt s našimi zaměstnankyněmi,“ dodává provozovatelka. 

Pomoc našli i další lidé v těžké situaci

Uplatnění zde našla i jednapadesátiletá paní Lenka, která byla dlouhodobě evidovaná na úřadu práce kvůli velmi špatné zkušenosti z předchozího zaměstnání, které ji psychicky poznamenalo.

Pomoc tady našla i padesátiletá paní Gabriela, která trpí duševní poruchou, úzkostmi a nesnese změny ve svém zaběhnutém režimu. „Práce u nás ji uklidňovala, vyhovoval jí klidný průběh pracovní doby. Začala se i doma zabývat ručními pracemi, jako jsou šití a vyšívání,“ popisuje Petra Vaníková. 

Podnik zaměstnal i manželský pár se čtyřmi dětmi. „Rodina je v exekuci. Paní Anna je velmi pracovitá, zodpovědná a svědomitá a zaměstnání si aktivně vyhledává sama. Pan Miroslav byl dlouhodobě nezaměstnaný a jeho uplatnění na pracovním trhu je velmi složité. Největším problémem rodiny je finančně zvládnout období mezi výplatami,“ říká provozovatelka. V Sedmém nebi ale Miroslav uplatnění našel ‒ pomáhá s drobnými a nenáročnými úkony v rámci výroby. „Jeho mzda u nás je významným přínosem do ekonomicky náročného chodu rodiny,“ dodává Petra Vaníková. 

Spolufinancováno z IROP prostřednictvím nositele MAS Sokolovsko o.p.s.

Aktivní
Informace o projektu Kraj realizace: Karlovarský kraj Příjemce dotace: Petra Vaníková Výše dotace: 814 358 Kč
zpět na výpis článků