Zajděte si v Žamberku na skvělou kávu a podpořte dobrou věc

31. května 2023

O Žamberku se někdy mluví jako o bráně do Orlických hor. V posledních letech tu nezisková organizace Chráněnky otvírá ještě jinou bránu – bránu pro zdravotně znevýhodněné lidi, kteří se chtějí vrátit do běžného života. Nabízí jim pracovní uplatnění, sociální začlenění a finanční stabilitu.

Město Žamberk leží ve východních Čechách, v podhůří Orlických hor, a žije v něm přibližně 6 000 obyvatel. První písemné zmínky o něm pochází z roku 1332 (tehdy bylo známé pod svým německým názvem Senftenberg) a jeho historické jádro je chráněné jako městská památková zóna.

O dlouhé historii města svědčí celá řada místních pamětihodností, například kostel svatého Vavřince (původně gotický kostel přestavěný v 18. století do barokní podoby), renesanční radnice z roku 1578, kašna a morový sloup nebo židovský hřbitov, který pochází zřejmě z první poloviny 17. století. Přibližně ze stejné doby jako Žamberk pochází i několik hradů v okolí, například Žampach, Lanšperk nebo Potštejn.

Žamberk je kromě toho skvělým výchozím bodem pro všechny, kdo chtějí poznat přírodní krásy Orlických hor a jejich podhůří. Nádherné scenérie s lesy, loukami, potoky a vodopády sem lákají turisty, cyklisty i milovníky sjezdového i běžeckého lyžování.

V centru tohoto malebného historického města se organizaci Chráněnky podařilo díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu zakoupit starou budovu, která teď funguje jako kavárna s obchodem a šicí dílna. V kavárně se kromě dezertů, džemů a sirupů vlastní produkce prodávají také šité a háčkované výrobky právě ze šicí dílny.

Nejde o komerční, ale o sociální projekt. Pracují tu lidé, kteří jsou invalidní, a proto na běžném trhu práce jen těžko hledají uplatnění. Kavárna, umístěná v přízemí, zaměstnává například na pozici baristky nebo cukrářky celkem sedm lidí s handicapem. Ti si kromě samotné pracovní náplně pochvalují i příjemné, přátelské prostředí. O provoz šicí dílny v prvním patře se stará celkem šest zaměstnanců, z toho čtyři s handicapem.

Pokud budete mít namířeno do Orlických hor, určitě si udělejte v Žamberku aspoň krátkou zastávku. Projděte se podél Divoké Orlice, prohlédněte si historické centrum a na závěr se zastavte na šálek skvělé kávy a domácí zákusek ve zdejší kavárně. Pochutnáte si, a ještě podpoříte dobrou věc.

Aktivní
Informace o projektu Kraj realizace: Pardubický kraj Příjemce dotace: Chráněnky z.ú. Výše dotace: 2 130 755 Kč
zpět na videogalerii