Panorama Karlových Varů a okolí z Goethovy vyhlídky

01. srpna 2023

Léta chátrala a hledala majitele. Dnes nabízí svým návštěvníkům dechberoucí výhled na Karlovy Vary a okolí, který obdivovala už belgická princezna Stefanie na konci 19. století. Goethova vyhlídka je významnou českou památkou, a nebýt finanční podpory z Integrovaného regionálního operačního programu, zůstala by nadále uzavřena a turisté by ji na svých cestách pouze míjeli.

Své jméno získala po básníkovi J. W. Goethovi, který sem chodíval na mineralogické a botanické vycházky. Až do druhé poloviny 20. století byla rozhledna s restaurací oblíbeným turistickém místem. Postupem času však návštěvnost klesala a celá stavba byla koncem 90. let uzavřena. Přes dlouholeté snahy města o její zprovoznění ještě donedávna zela prázdnotou.

Postupně přestávala odolávat zubu času – zatékala do ní voda, začala se odlupovat fasáda, poškozené byly rovněž ozdobné prvky. Kromě toho bylo nezbytné opravit krov, střechu a napojit stavbu na vodovodní systém a kanalizaci. Její obnova proto musela být opravdu důkladná, díky téměř 22milionové dotaci z evropských fondů to však nebylo nemožné.

Rekonstrukce se podařila a proměnila vyhlídku v centrum života a zábavy, které poskytuje ideální kulisu pro různé slavnosti a události. Z vyhlídkové věže dnes mohou výletníci obdivovat krásy Karlovarského kraje a v přízemí navštívit nové výstavní prostory. Občerstvení na ně pak čeká v původní výletní kavárně.

Záchranu si tato jedinečná památka nepochybně zasloužila, což dokazují především její četní obdivovatelé. Trávíte-li tedy léto na Karlovarsku, Goethovu vyhlídku byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Kulturní
Informace o projektu Kraj realizace: Karlovarský kraj Příjemce dotace: Statutární město Karlovy Vary Výše dotace: 21 785 165 Kč

Fotogalerie

zpět na videogalerii