Vraťte se v čase za Zapadlými vlastenci v Krkonošském muzeu

10. srpna 2023

Krkonoše skrývají ve svých malebných vesničkách mnoho pokladů. Jedním z nich je unikátní Památník Zapadlých vlastenců, který najdete v Krkonošském muzeu v Pasekách nad Jizerou. Památník nedávno prošel důkladnou rekonstrukcí, a to především díky 10milionové podpoře z Integrovaného regionálního operačního programu.

Muzeum se nachází v historické budově bývalé fary z 19. století, kde uchovává pozůstatky ze života v Krkonoších – od památek dokládajících místní tradice a řemesla až po lidové umění. Tak dává svým návštěvníkům možnost nahlédnout do historie této oblasti a propojuje minulost se současností.

Záchranná akce muzea měla jeden hlavní cíl: dostat Památník ze špatného technického stavu, a navíc celou expozici zmodernizovat.

Obnova tohoto architektonického skvostu byla provedena s největší možnou péčí tak, aby byla zachována jeho jedinečná atmosféra a autenticita. Zároveň však přinesla nezbytné moderní prvky pro uchování cenných sbírek i pohodlnou návštěvu muzea. Zateplení prvního patra, odvodnění celého objektu a vyřešení vlhkosti v přízemí, kde jsou sbírky umístěny, patřilo mezi nejdůležitější zásahy. Ty nyní zajišťují, že zachráněná budova bude sloužit veřejnosti po mnoho dalších let.

Expozice tak dnes září novotou, ale současně stále budí dojem historické horské vesnice. Větší zapojení sbírkových předmětů, scénické osvětlení a celková modernizace výstavních prostor probudila muzeum k životu. První patro nyní skrývá nově zařízenou výstavní místnost, kde se návštěvníci mohou ponořit do témat spojených s Věnceslavem Metelkou, Krkonošskou houslařskou školou, kterou založil, či divadlem.

Muzeum zavádí i nové technologie; umožňuje školám zapůjčit si tablety s audio programy a nabízí přehrávací zařízení pro individuální poslech nářečí. Přesto však zůstává přístupné pro všechny věkové skupiny a zachovává si své kouzlo.

Ať už jste milovníky historie, horské přírody, nebo jen hledáte inspiraci pro rodinný výlet, Krkonošské muzeum s Památníkem Zapadlých vlastenců vám nabídne zážitek, na který jen tak nezapomenete. Díky úspěšné obnově podpořené evropskými fondy může tato perla Krkonoš vyprávět příběhy obce a horského okolí i budoucím generacím.

Kulturní
Informace o projektu Kraj realizace: Liberecký kraj Příjemce dotace: Správa Krkonošského národního parku Vrchlabí Výše dotace: 10 325 202 Kč
zpět na videogalerii