Do nového pavilonu školky se vejdou i Sovičky a Ježci

14. prosince 2022 Novostavba pavilónu MŠ Divišov

Kam s nimi? Tradiční problém mladých rodičů už nemusí řešit ve středočeském Divišově, kde obec vybudovala přístavbu ke stávající mateřské školce. Všechny děti předškolního věku z městyse a spádových obcí se teď vejdou do jednoho sdíleného komplexu.

Impuls k výstavbě dala demografická studie, která upozorňovala na dřívější nedostatečnou kapacitu a zároveň určila, jak velká by měla být. Od školního roku 2020/21 je divišovská školka schopná přijmout až 133 dětí.

„Po otevření nového pavilonu jsme vyhověli všem žádostem rodičů o přijetí do školky,“ říká její ředitelka Alena Solnařová. Přístavba je díky bezbariérovému přístupu se schodišťovou plošinou pro vozíčkáře připravena i pro děti s tělesným postižením.

Kapacita školky je nyní vyšší o čtyřiadvacet míst. Vznikly dvě úplně nové třídy ‒ oranžové Sovičky a zelení Ježci, které sdílejí prostor společně s třídami Koťátek, Žabiček, Motýlků, Berušek a Myšek. Nový objekt umožnil nejenom přijmout více dětí, ale také se sem vejde dvacet těch, které dříve trávily čas v budově základní školy.

Unikátní stavba se dětem líbí

„Dětem se moderní stavba líbí. Milují spojovací tunel, kterým chodí do staré budovy na jídlo. Obdivují jeho barevnost a konstrukci,“ potvrzuje ředitelka Alena Solnařová. Architektonické řešení pavilonu je poměrně unikátní svým tvarem, zelenou střechou pokrytou různými druhy nízkorostoucích rostlin či hrou světel v koridoru, který propojuje přístavbu s původní budovou. „Díky prosklené stěně můžeme pozorovat změny v přírodě a život ptactva,“ dodává šéfka školky.

Novostavbu mohla obec pořídit díky devítiapůlmilionové dotaci z fondu Evropské unie poskytnuté prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

„Hlavním kritériem pro architekta bylo maximální využití poměrně malého obecního pozemku pro získání co největší užitné plochy. Z hygienických důvodů bylo třeba zachovat i volnou travnatou plochu ve dvoře, proto vznikl visutý spojovací krček,“ vysvětluje Petr Lunga, místostarosta městyse Divišov.

Tradice a příroda

Zdejší vzdělávací program je úzce spjatý s českými lidovými tradicemi a národními svátky. Děti se tak seznamují s posvícením, svatým Martinem, adventními zvyky, masopustem, vynášením Morany, ale i s březnem jako měsícem knihy, Dnem Země nebo Dnem vody či svátkem matek.

„Vzhledem k tomu, že jsme venkovská školka, většinu aktivit se snažíme uskutečňovat v přírodě,“ uvádí ředitelka. Pravidelně například navštěvují výukové programy Podblanického ekocentra ve Vlašimi. Pořádají ale i různé projektové dny. „Největší ohlas u dětí a rodičů má reprezentativní dětský ples s bohatou tombolou,“ vyzdvihuje ředitelka.

Spokojené děti i rodiče

Děti jsou ve školce spokojené, ředitelka nezaznamenala žádné negativní reakce. Po zvýšení kapacity školky se už rodiče, zejména maminky, můžou bez problémů vracet dříve do zaměstnání, jelikož školka přijímá i děti od dvou let věku.

Divišov umí obratně využívat zdroje IROP ke zlepšování života místních, v minulosti tak už rekonstruoval například chodník navazující na autobusové zastávky nebo přechod pro pěší přes silnici včetně dělicího ostrůvku.

Spolufinancováno z IROP prostřednictvím nositele MAS Posázaví o.p.s.

Perspektivní
Informace o projektu Kraj realizace: Středočeský kraj Příjemce dotace: Městys Divišov Výše dotace: 9 500 000 Kč
Novostavba pavilónu MŠ Divišov
zpět na výpis článků