Dobrovolní hasiči mají zásluhou Evropské unie novou zbrojnici

23. listopadu 2022

Sbor dobrovolných hasičů v Opatově na Vysočině má za sebou celou řadu náročných zásahů. Například v roce 2020 zasahovali u několika lesních požárů. O rok později po přívalových deštích pomohli hasiči odčerpat vodu ze zatopených domů. Dlouhou dobu působili v nevyhovující zbrojnici, to se ale změnilo ‒ obec jim postavila zbrusu novou. 

Dobrovolné hasičství je spíš rodinná tradice

„Každý zásah hasičů je něčím jiný a výjimečný. Nejtěžší a zároveň nejdelší zásah zažili v roce 2011, kdy nedaleko naší obce po bouřce začalo hořet hospodářské stavení,“ vzpomíná Jan Petr, starosta Opatova. „Jednotka byla na místě jako první, při příjezdu už byla celá budova v plamenech, zásah probíhal celou noc a skoro celý další den,“ dodává.

Místní sbor dobrovolných hasičů má čtyřiačtyřicet členů, zásahová jednotka má čtrnáct lidí. Opatovický hasič má průměrně pětačtyřicet let.

Podle starosty bylo v minulosti na vesnicích běžné, že lidé vstupovali do různých kulturních a zájmových spolků, včetně těch hasičských. Moderní doba ale dává na výběr z více možností. 

„S hasičstvím jsme začínali už na základní škole v rámci hasičského kroužku. Tehdy to pro nás byl skvělý koníček, s narůstajícím věkem jsme začali soutěžit za náš sbor a poté byla i možnost vstoupit do jednotky a účastnit se zásahů. Někteří jsou s prací hasiče spojeni skoro celý život. Vždy přijde nějaký impuls, který nás žene vpřed, jedním z nich je i naše nová zbrojnice, která odpovídá dnešním potřebám jednotky,“ říká velitel jednotky Zdeněk Kubík. 

Bez podpory by si obec novou zbrojnici nemohla dovolit

Původní hasičská zbrojnice byla z roku 1830 a na její rekonstrukci přispěly fondy Evropské unie částkou 5,6 milionu korun, která byla poskytnuta prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Starý objekt skončil v demolici a na jeho místě vyrostla nová dvoupodlažní budova.

Projekt vznikl ve spolupráci s Místní akční skupinou Třešťsko, jíž je obec členem. „Připravovali jsme ho čtyři roky, bez dotace bychom ho nemohli uskutečnit,“ vysvětluje Jan Petr. Opatov má totiž 208 obyvatel a rozpočet kolem tří milionů ročně. Projekt financovaný z IROP pro obec představoval významnou investici.

Hasiči hodně pomohli, pořádají i akce pro místní 

Práce ale nebyla jednoduchá. „Nejtěžší bylo projekt napasovat na českou státní normu pro hasičské stanice a zbrojnice. Stavěli jsme na místě, které je prostorově omezené, museli jsme dbát na to, aby výsledek nenarušoval krajinný ráz návsi,“ vysvětluje starosta. 

„Hasiči se na novou zbrojnici velmi těšili a jsou s ní spokojení. V té původní nebyl ani vodovod. Stará budova navíc byla velmi vlhká a tím se ničilo vybavení,“ říká starosta a dodává: „Sami se podíleli na vyklízení a rozebírání staré budovy.“ 

Sbor dobrovolných hasičů se požárnímu sportu věnuje spíše okrajově, pravidelně se ale účastní soutěží v okrsku obce, kde v roce 2019 získal třetí místo. V Opatově také pořádají pravidelné kulturní akce, například karnevaly pro děti nebo pro dospělé, taneční zábavy, hasičské plesy nebo dětské dny. 

Když se obci podaří najít další finance, hasiči by v podkroví rádi vybudovali zázemí pro školení, schůzky kroužku mladých hasičů a denní místnost pro odpočinek.

Spolufinancováno z IROP prostřednictvím nositele Místní akční skupina Třešťsko, o.p.s.

Rekonstrukce hasičské zbrojnice v Opatově 01
Moderní
Kraj realizace: Kraj Vysočina
Příjemce dotace: Obec Opatov
Výše dotace: 5 589 665 Kč

307 nových nebo modernizovaných hasičských zbrojnic a stanic záchranky

Díky penězům z EU k vám přijede hasičské auto dřív než v minulosti. Navíc bude modernější. Stejně tak sanitka, která vám díky tomu možná zachrání život. Unie podpořila integrovaný záchranný systém nákupem 1 640 kusů techniky, stavbou či modernizaci 307 hasičských zbrojnic či výjezdových stanic záchranky. Minuty a vteřiny rozhodují. Díky penězům z unie se dočkáte pomoci dřív než v minulosti.

Společne zlepšujeme život v regionech již 20 let

Sbor dobrovolných hasičů v Opatově na Vysočině má za sebou celou řadu náročných zásahů. Například v roce 2020 zasahovali u několika lesních požárů. O rok později po přívalových deštích pomohli hasiči odčerpat vodu ze zatopených domů. Dlouhou dobu působili v nevyhovující zbrojnici, to se ale změnilo ‒ obec jim postavila zbrusu novou. 

Dobrovolné hasičství je spíš rodinná tradice

„Každý zásah hasičů je něčím jiný a výjimečný. Nejtěžší a zároveň nejdelší zásah zažili v roce 2011, kdy nedaleko naší obce po bouřce začalo hořet hospodářské stavení,“ vzpomíná Jan Petr, starosta Opatova. „Jednotka byla na místě jako první, při příjezdu už byla celá budova v plamenech, zásah probíhal celou noc a skoro celý další den,“ dodává.

Místní sbor dobrovolných hasičů má čtyřiačtyřicet členů, zásahová jednotka má čtrnáct lidí. Opatovický hasič má průměrně pětačtyřicet let.

Podle starosty bylo v minulosti na vesnicích běžné, že lidé vstupovali do různých kulturních a zájmových spolků, včetně těch hasičských. Moderní doba ale dává na výběr z více možností. 

„S hasičstvím jsme začínali už na základní škole v rámci hasičského kroužku. Tehdy to pro nás byl skvělý koníček, s narůstajícím věkem jsme začali soutěžit za náš sbor a poté byla i možnost vstoupit do jednotky a účastnit se zásahů. Někteří jsou s prací hasiče spojeni skoro celý život. Vždy přijde nějaký impuls, který nás žene vpřed, jedním z nich je i naše nová zbrojnice, která odpovídá dnešním potřebám jednotky,“ říká velitel jednotky Zdeněk Kubík. 

Bez podpory by si obec novou zbrojnici nemohla dovolit

Původní hasičská zbrojnice byla z roku 1830 a na její rekonstrukci přispěly fondy Evropské unie částkou 5,6 milionu korun, která byla poskytnuta prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Starý objekt skončil v demolici a na jeho místě vyrostla nová dvoupodlažní budova.

Projekt vznikl ve spolupráci s Místní akční skupinou Třešťsko, jíž je obec členem. „Připravovali jsme ho čtyři roky, bez dotace bychom ho nemohli uskutečnit,“ vysvětluje Jan Petr. Opatov má totiž 208 obyvatel a rozpočet kolem tří milionů ročně. Projekt financovaný z IROP pro obec představoval významnou investici.

Hasiči hodně pomohli, pořádají i akce pro místní 

Práce ale nebyla jednoduchá. „Nejtěžší bylo projekt napasovat na českou státní normu pro hasičské stanice a zbrojnice. Stavěli jsme na místě, které je prostorově omezené, museli jsme dbát na to, aby výsledek nenarušoval krajinný ráz návsi,“ vysvětluje starosta. 

„Hasiči se na novou zbrojnici velmi těšili a jsou s ní spokojení. V té původní nebyl ani vodovod. Stará budova navíc byla velmi vlhká a tím se ničilo vybavení,“ říká starosta a dodává: „Sami se podíleli na vyklízení a rozebírání staré budovy.“ 

Sbor dobrovolných hasičů se požárnímu sportu věnuje spíše okrajově, pravidelně se ale účastní soutěží v okrsku obce, kde v roce 2019 získal třetí místo. V Opatově také pořádají pravidelné kulturní akce, například karnevaly pro děti nebo pro dospělé, taneční zábavy, hasičské plesy nebo dětské dny. 

Když se obci podaří najít další finance, hasiči by v podkroví rádi vybudovali zázemí pro školení, schůzky kroužku mladých hasičů a denní místnost pro odpočinek.

Spolufinancováno z IROP prostřednictvím nositele Místní akční skupina Třešťsko, o.p.s.