Nemocnice ve Strakonicích díky chytrým přístrojům ušetří a zvládne více operací

01. srpna 2020

Rychlejší termín operace pro pacienty strakonické nemocnice představuje nejviditelnější plus modernizace jejího provozního informačního systému. Přeneseně jich je ovšem více, protože nové technologie znamenají i podstatné zjednodušení práce a podrobný přehled o všech nákladech.

Už během koronavirové epidemie usnadnil mikrobiologům práci nový laboratorní informační systém. Software pro lepší plánování dostalo například i onkologické oddělení. Nejvýznamnějším pomocníkem je však systém právě na operačních sálech.

Podle Dany Tomaškovičové, vrchní sestry centrálních operačních sálů, usnadňuje plánování operací a poskytuje detailní přehled využití jednotlivých sálů, navíc zjednodušuje sestrám související administrativu.

„Hlavní význam systému je ve zvýšení efektivity a snížení ekonomických nákladů,“ dodává náměstek ředitele pro kvalitu zdravotní péče doktor Michal Pelíšek. Operace se teď plánují tak, aby se neplýtvalo časem, a podrobné sledování nákladů na jednotlivé výkony pomáhá hledat úspornější postupy. K řízení nemocnice teď zdravotníci používají chytré technologie, jako bezdrátové dotykové terminály a PDA přístroje, což jsou vlastně přenosné osobní počítače.

I když v Česku máme z pohledu veřejnosti zdravotnictví „zadarmo“, právě pacienti z úspor nakonec těží – nejen proto, že toho nemocnice stihne více, ale díky lepším informacím a hospodárnějšímu provozu může poskytovat kvalitnější péči více lidem. Část investic si nemocnice mohla dovolit díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Moderní systém pomáhá i zdravotnickému personálu. Kromě zjednodušení jejich práce nabízí i drobné vychytávky, které pro vytížené zdravotníky představují příjemný detail: například ve stravování nasazený objednávkový systém funguje i jako burza objednaných obědů pro zaměstnance, kteří si na poslední chvíli museli vyměnit směnu.

Kvalita zdravotní péče je pro Nemocnici Strakonice dlouhodobě důležitá, což potvrzuje i první místo v soutěži Nemocnice roku, kterou v roce 2019 vyhrála.

 

Zdravý
Informace o projektu Kraj realizace: Jihočeský kraj Příjemce dotace: Nemocnice Strakonice, a.s. Výše dotace: 7 261 665 Kč

Fotogalerie

zpět na výpis článků