Vytoužená ZŠ v Boršicích poskytne žákům moderní technické vybavení

07. října 2022

Na pořádnou školu čekali ve slováckých Boršicích skoro 200 let. Ani nová budova postavená na začátku 90. let nedokázala pojmout všechny třídy místní základky. Všechno se změnilo až letos díky vydatné pomoci peněz z Integrovaného regionálního operačního programu.

Rekonstrukce se plánovala už od roku 2016 a jde o doposud nejnákladnější investici v historii obce. Stavba začala v září 2020 a skončila v červenci 2022. Na otevření nově zrekonstruované školy se tak těšili nejen žáci, učitelský sbor a vedení obce, ale také obyvatelé Boršic, kterých se u slavnostního aktu sešla asi stovka. V pátek 2. září byla přestřižena symbolická páska, a škola se tak poprvé otevřela veřejnosti v novém kabátě.

Nejmodernější učebny v celém regionu

Kromě bezbariérového přístupu do budovy a nového výtahu se škola dočkala nového, moderního vybavení odborných učeben. Interaktivní informační panely připomínající obří mobilní telefon umístěné na chodbách každého patra informují o aktuálním dění. Dovíte se z nich také rozvrhy hodin jednotlivých tříd i pedagogů, nabídku jídel školní jídelny a další užitečné informace.

Žákům prvního stupně zjednodušuje výuku cizích jazyků interaktivní dotykový a pochůzný monitor – tzv. sweet box, který je rozložený na podlaze třídy. Elektronické a interaktivní jsou ostatně také tabule většiny zdejších tříd. Učebna matematiky je koncipována jako posluchárna s odstupňovaným sezením a se dvěma projektory, které, mimo jiné, dokážou žákům zprostředkovat svět virtuální reality. Ta je také součástí vybavení posluchárny. Žáci se díky ní mohou přenést třeba do jiných koutů světa nebo do hlubin lidského těla.

Technicky vybaveny na různorodé pokusy jsou také fyzikální a chemické třídy, učebnu přírodopisu zase obohatily nové mikroskopy, akvárium a terárium. Součástí multimediální učebny jsou kromě nových počítačů také robotické soupravy a 3D tiskárna. Kromě zmíněných moderních vymožeností pomáhá žákům ve výuce také několik iPadů. Nově vznikla i samostatná učebna pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Pokrokové vzdělávání nejen pro děti z Boršic

Boršickou školu navštěvuje asi 230 žáků, převážně místních, za výukou však dojíždí také několik dětí ze spádových Tučap a dalších obcí v okolí. „Aktuálně jsme určitě nejmoderněji vybavenou základní školou v širokém okolí. Jsem přesvědčen, že tato úspěšná rekonstrukce přiláká zájem také dalších dětí z okolních obcí,“ říká ředitel školy Tomáš Kordula.

Úspěšná rekonstrukce by však neproběhla bez pomoci peněz z evropských fondů – projekt získal dotaci ve výši 32 milionů korun.  „Centrum pro regionální rozvoj nám pomohlo nejen získat finanční prostředky, ale také celou dotaci řádně a správně administrovat. Bez finanční podpory z IROP bychom toto dílo, největší investici v historii naší obce, nemohli realizovat. Chtěl bych moc poděkovat zaměstnancům Centra za pomoc při zajišťování této dotace,“ uvedl starosta města Roman Jílek.

Perspektivní
Kraj realizace: Zlínský kraj
Příjemce dotace: Obec Boršice
Výše dotace: 35 895 141 Kč

492 zrekonstruovaných památek

Mámo, ta unie nám bere naši kulturu. Naštěstí máme ty naše hrady, zámky a jiné památky. Ty nedostanou!

Tak pardon, už je dostali. Vyrazte si podívat na hrady, zámky,
do chrámů i kostelů, zahrad, památkově chráněných domů
a prakticky kdekoliv po vlastech českých.

Hledejte cedulku s nenápadným nápisem, že daná památka vypadá tak dobře díky EU fondům. Ano, je to pravda.

Společne zlepšujeme život v regionech již 20 let

Na pořádnou školu čekali ve slováckých Boršicích skoro 200 let. Ani nová budova postavená na začátku 90. let nedokázala pojmout všechny třídy místní základky. Všechno se změnilo až letos díky vydatné pomoci peněz z Integrovaného regionálního operačního programu.

Rekonstrukce se plánovala už od roku 2016 a jde o doposud nejnákladnější investici v historii obce. Stavba začala v září 2020 a skončila v červenci 2022. Na otevření nově zrekonstruované školy se tak těšili nejen žáci, učitelský sbor a vedení obce, ale také obyvatelé Boršic, kterých se u slavnostního aktu sešla asi stovka. V pátek 2. září byla přestřižena symbolická páska, a škola se tak poprvé otevřela veřejnosti v novém kabátě.

Nejmodernější učebny v celém regionu

Kromě bezbariérového přístupu do budovy a nového výtahu se škola dočkala nového, moderního vybavení odborných učeben. Interaktivní informační panely připomínající obří mobilní telefon umístěné na chodbách každého patra informují o aktuálním dění. Dovíte se z nich také rozvrhy hodin jednotlivých tříd i pedagogů, nabídku jídel školní jídelny a další užitečné informace.

Žákům prvního stupně zjednodušuje výuku cizích jazyků interaktivní dotykový a pochůzný monitor – tzv. sweet box, který je rozložený na podlaze třídy. Elektronické a interaktivní jsou ostatně také tabule většiny zdejších tříd. Učebna matematiky je koncipována jako posluchárna s odstupňovaným sezením a se dvěma projektory, které, mimo jiné, dokážou žákům zprostředkovat svět virtuální reality. Ta je také součástí vybavení posluchárny. Žáci se díky ní mohou přenést třeba do jiných koutů světa nebo do hlubin lidského těla.

Technicky vybaveny na různorodé pokusy jsou také fyzikální a chemické třídy, učebnu přírodopisu zase obohatily nové mikroskopy, akvárium a terárium. Součástí multimediální učebny jsou kromě nových počítačů také robotické soupravy a 3D tiskárna. Kromě zmíněných moderních vymožeností pomáhá žákům ve výuce také několik iPadů. Nově vznikla i samostatná učebna pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Pokrokové vzdělávání nejen pro děti z Boršic

Boršickou školu navštěvuje asi 230 žáků, převážně místních, za výukou však dojíždí také několik dětí ze spádových Tučap a dalších obcí v okolí. „Aktuálně jsme určitě nejmoderněji vybavenou základní školou v širokém okolí. Jsem přesvědčen, že tato úspěšná rekonstrukce přiláká zájem také dalších dětí z okolních obcí,“ říká ředitel školy Tomáš Kordula.

Úspěšná rekonstrukce by však neproběhla bez pomoci peněz z evropských fondů – projekt získal dotaci ve výši 32 milionů korun.  „Centrum pro regionální rozvoj nám pomohlo nejen získat finanční prostředky, ale také celou dotaci řádně a správně administrovat. Bez finanční podpory z IROP bychom toto dílo, největší investici v historii naší obce, nemohli realizovat. Chtěl bych moc poděkovat zaměstnancům Centra za pomoc při zajišťování této dotace,“ uvedl starosta města Roman Jílek.